Flying Fifteen International

The Original Sportsboat

 
  International Regatta - Classic Division
             
  Klass Knop Trophy
  Awarded to the Winning Boat Classic Division
  Year Boat # Boat Name Helm Crew Home Country
  2019 2520 Fighting Fit N. Heath P. Noon GBR
  2017 2520 Fighting Fit N. Heath P. Noon GBR
  2015 419 True North John Clarke Michael Scoles GBR
  2013 627 Vamoose Bobby Salmond Robert Till GBR
  2011 627 Vamoose Bobby Salmond Robert Till GBR
  2009 2523 Feel Flows Andy McKee Maf Smith GBR
  2007 2663 Reservoir d'Og Simon Dangerfield Dave Hemmingway GBR
  2005 2672 Gazelle III John Midolo Rose Midolo AUS
  2003 798 Phantom Simon Dangerfield John Washington GBR
  2001 2766 Femme Fatale Peter Morgenrood Jeremy Kriek RSA
             
             
             
             
  The Chippendale Trophy
  Awarded to the Second Boat Classic Division
             
  In 2019 This Trophy  was re-assigned to the Winner of the  9th Race in the World Championship
             
  Year Boat # Boat Name Helm Crew Home Country
  2017 2709 Quarter Past Three S. Donaldson A. August NZL
  2015 496 Flute Rodney Rowlands David Naylor GBR
  2013          
  2011 2663   David Morgan Lorena Walden GBR
  2009 2251 Iffy Clive Arnold   AUS
  2007          
  2005 2779 Skinfflint Roger deBray Ruth deBray NZL
  2003 671   David Hill Johnny Armstrong IRL
  2001 3205   Derick Warne Darryn Hinett RSA
             
             
  Presented by Bill Shand
             
   W. L. Shand Trophy
  Awarded to the Third Boat Classic Division
             
  In 2019 This Trophy  was re-assigned to the Winner of the  11th Race in the World Championship
             
  Year Boat # Boat Name Helm Crew Home Country
  2015 2667   Pierre Novelli Thierry Lansier FRA
  2013          
  2011 2125   Gavin Cassidy Lucy Clough GBR
  2009 962 Affrodite Reagan Bear Les Kearney AUS
  2007          
  2005 2030 Ffik Karen Lambert Sally Garrett NZL
  2003 2663   Jeremy Arnold Mike Pearce GBR
  2001 3007   Neil Tockel Russel Thornton RSA
             
             
  #NAME?
             
  Presented by the Hong Kong Flying Fifteen Association
             
  Hong Kong Classic Tankard
  Awarded to the Fourth Boat Classic Division
             
  In 2019 This Trophy  was re-assigned to the Winner of the  10th Race in the World Championship
             
  Year Boat # Boat Name Helm Crew Home Country
  2015 Not Presented
  2013 Not Presented
  2011 2672 Gazelle III John Midolo Gordon Cook AUS
  2009 2672 Gazelle III Phil Lammonby   AUS
  2007          
  2005 485 Gilmac David Naylor Terry Renner GBR
  2003 2251   Ian Anderson Richard Blaquerie AUS
  2001 2841   Hemraj Gokal Dennis Lapham RSA
             
  #NAME?
             
  Presented by Flying Fifteen New Zealand
             
  OPUA Classic Trophy
  Awarded to the Fifth Boat Classic Division
             
  In 2019 This Trophy  was re-assigned to the Winner of the  12th Race in the World Championship
             
  Year Boat # Boat Name Helm Crew Home Country
  2015 Not Presented
  2013 Not Presented
  2011 419   Rod Rowlands Michael Scholes GBR
  2009 2116 Jakes Peter Mullinger   AUS
  2007 Not Presented
  2005 2105 Simpatico David Knight Gordon Cook AUS
  2003 759   Peter Hogg David Downes GBR
  2001 2915   Terry Flyn Mark Cawdron RSA